Sık Sorulan Sorular

1. Otomatik ile bilgisayar kontrollü kilit arasındaki fark nedir ?
2. Otel kasaları neden ayrı olarak tanıtılıyor, görünümleri aynı?
3. EUROSAFE i evimde nereye monte ettirmeliyim?
4. Geç açılma özelliği neden gereklidir.?
5. Farklı kullanıcılar tanımlamak ne işe yarar?
6. Data – Veri Kasasi ne demektir.
7. Datakasalarında (veri saklama kasası) hangi özellikler aranmalıdır.
8. Datasafe (veri kasaları)’ için sertifikalar ne anlama gelmektedir. Ne tür standartlar vardır.
9. Çelik Kasalarda hangi özellikler aranmalıdır.

Otomatik ile bilgisayar kontrollü arasındaki fark nedir ?
Otomatik; motor mekanizması ile kendisi hareket eden mekanizmalara verilen isim, bilgisayar kontrollü ise bu mekanizmanın programlanabilir bir beyin tarafından kontrol edilmesidir. Böylelikle birçok güvenlik özelliği kullanım amacına göre değiştirilebilir.

Otel kasaları neden ayrı olarak tanıtılıyor, görünümleri aynı?
Otel kasaları ile ev ve ofis kasalarının güvenlik seviyeleri farklıdır. Çünkü bir otel ya da hastane ile ev ve ofisin güvenlik problemleri farklıdır. Otel kasaları hergün değişen farklı kullanıcılar ve otel yönetimlerinin kolay işletimi için tasarlanmıştır. Oysa ki kişisel bir ev-ofis kasası tamamıyla kişisel kullanıma göre tasarlanmıştır. Kasa seçerken yapılan en büyük hata, boyut olarak aynı görülen otel kasalarını yüksek güvenlik gerektiren ev ya da işyerlerinde kulanmaktır.

EUROSAFE i evimde nereye monte ettirmeliyim?
Evlerde montaj için en uygun yer genelde yatak odalarında dolaplardır. Dolabınızın içinden duvara ya da zemine monte edilen EUROSAFE, her an elinizin altında olur ve kolayca kullanabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar ulaşılması kolay bir yerde olursa, o kadar sık kullanırsınız ve dışarıda hiç bir şey bırakmazsınız. Ayrıntılı keşif ve bilgi için uzman EUROSAFE teknik ekiplerinden yardım alabilirsiniz.

Geç açılma özelliği neden gereklidir.?
Örneğin 30 dakika geç açılmaya programladınız. Mağazanızda kasiyeriniz şifresini söylemeye zorlansa da, şifre girildikten sonra 30 dakika beklenmek zorundadır. Unutmayın, şifreyi öğrense de hiç bir hırsız 30 dakika kasanın açılmasını bekleyemez.

Farklı kullanıcılar tanımlamak ne işe yarar?
İşyerlerinde kasaları birden fazla kişinin kullanması gerekebilir. Her kullanıcı için ayrı şifre ya da kartlar tanımlanması, herkesin kendi şifresiyle kasayı kullanabilmesini sağlar. EUROSAFE son 400 işlemin kimler tarafından ne zaman yapıldığı raporu tutarak, her kulanıcının kendi sorumluluğunu taşımasını sağlar. Şüpheli durumlarda nasıl açıldığı bilgisine ulaşılabilir.

Data – Veri Kasasi ne demektir.
Disketler, Cd, LTO, DLT kartuşlar vb bilgisayar backupları, veri depoları 50 dereceden fazla bir sıcaklık ortamında veya %85 in üzerinde bir oranda nemde dahi kolaylıkla zarar görebilirler. Bu medya araçlarını saklayıp, korumak için dizayn edilmiş, özel kasalar DATASAFE ( Data- veri saklama kasası) olarak adlandırılır.

Datakasalarında (veri saklama kasası) hangi özellikler aranmalıdır.
Data saklamak için uygun kasa, 1000oC derecenin üzerinden en az 60 dakika yangına dayanıklı olmalı, ve bu süre boyunca iç sıcaklığın 50oC dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Ancak öneri olarak, en üst standart olan 120 dakika 1090 oC dereceye dayanıklılık sertifikalarına sahip ürünler tercih edilmelidir.

Datasafe (veri kasaları)’ için sertifikalar ne anlama gelmektedir. Ne tür standartlar vardır.
Data kasalarında, 1050C derece, 60, 90 ve 120 dakika, data, disket ve kağıt (paper) standartları vardır. Yani 60 dakika kağıt (paper) standardı en düşük, 120 dakika disket (diskette) standardı en yüksek datasafe standardıdır. Kağıt vb belgeleri korumak için, iç sıcaklık 150 derece, data, cd vs için 50 derece, disket, kartuş için 30 dereceye izin verilir. Bu sıcaklık değerleri, Avrupa ve Amerikada NT Fire 017 ve EN 1047 standartları ile 120 diskette, 90 data , 120 D, 120 DIS, gibi kodlarla tanimlanir ve test sonuclarini sağlayan ürünler sertifikalandırılır. Özellikle, LTO, DLT kartuş vs korumak için gerekli olan Max.35oC derece sıcaklık, sağlanması çok zor bir değerdir ve dünyada sayılı markalar ve modelleri bu sertifikalara sahiptir. Setifikasyon, data veri saklama kasalarında çok önemlidir, çünkü saklanan verilerin kaybı, firmalarda geri dönülemez tahribatlara neden olur.
Çelik Kasa Satın Alırken nelere dikkat edilmelidir
Çelik kasa ya da para kasası satın alırken, kullanacağınız ortamın risk analizinin yapılması, içine konulacakların maddi değerleri ve kapladıkları hacimler, sonraki yıllardaki muhtemel artışların değerlendirilerek boyut , güvenlik derecesi ve sertifika standardının belirlenmesi, kullanım şeklinize en uygun kilitleme mekanizmasının seçilmesi ( elektronik şifreli, parmak izli vb) sonrası, en son olarak dış görünüşünün zevkinize uygun olarak belirlenmesi gerekir. Çelik kasa modellerinin seçimi için uzman ekiplerimizden teknik görüş alabilirsiniz.

Related posts:

  1. DPS8500 Premium NEXT çelik kasa
  2. CeBIT Bilişim 2011 Fuarı’ndayız
  3. ES 1000 E EN 1143 Sertifikalı Çelik Kasa
  4. ES -ESC Serisi Çelik Kasa
  5. DPS7500 Premium Seri Çelik kasa