Data Kasası Modellerinde Aranan Özellikler

Data Kasası veya (veri saklama kasası) satın alırken nelere dikkat edilmedir ?
En kısa söylemle özetlemek gerekirse data saklamak için uygun bir datakasası, ortam sıcaklığı  1000oC derece üzerinde iken, iç sıcaklığını 1 saat boyunca 500C derecenin altında tutabilmelidir. Yüksek standartlarda bir data kasasında bu süre 3 saate kadar çıkabilir. Ürünün bu özelliklerden olup olmadığı mutlaka yetkili kuruluşlarca test edilmiş ve sertifikalandırılmış olmalıdır. Veri saklama ihtiyacı için data kasası alırken yapılacak ilk iş ürünün şekli şemali, fiyatı vs. ‘den önce bu sertifikaları sorgulamak olmalıdır.

Aynı özelliklere haiz gibi görünse de, aynı malzemeler, aynı tasarım ve aynı teknik imalat koşullarında aynı işletmede üretilmiş iki data kasasından birisi  1500C dereceye kadar dayanabilirken diğeri 500C derecede içindekilerin  yanmasına sebep olabilmektedir. Yani iki kasa arasındaki  farkı çok kapsamlı testler dışında, hele hele göz ile anlayabilmek kesinlikle mümkün değildir.

Bu işin ne kadar ciddi ve kapsamlı olduğunu daha iyi kavrayabilmek için, henüz bu standartlarda bir data kasasının maalesef  Türkiye ‘de üretilemediğini düşünmek yeterli olacaktır. Bu durum ülkemizdeki teknik yetersizlikten dolayı değil, konunun ciddi olarak ele alınmamasından kaynaklanmaktadır. Çelik kasa üreticileri zaman içinde standartlarını Dünya seviyelerine yükselttiklerinde, data kasalarındaki kalite de artacak, ilgili testler başarıyla geçilecektir. Fakat günümüzde halen alışılagelmiş kasa çeşitleri data kasası olarak kullanılmaktadır. Üreticilerimizi bu standartlara zorlayan bir mekanizma olmadığı gibi, gerçekte olması gerektiğinden çok daha ucuza satış yapabildikleri için de bilgi sahibi olmayan bir piyada talep görmektedirler.

Related posts:

  1. Datasafe DS 1070 Data Saklama Kasası
  2. DS1530 DATA KASASI
  3. DT 2200 DATA KASASI