Data Kasası Tanımı

Data Kasa (DataSafe) – Veri Kasası ne demektir ?
Kısaca özetlemek gerekirse; bilgisayar data saklama ve taşıma unsurları, disketler, Cd, LTO, DLT kartuşlar gibi bilgisayar backupları ve  veri depoları 50 dereceden fazla bir sıcaklık ortamında  veya %85 in üzerinde bir oranda nemde dahi kolaylıkla zarar görebilirler. Bu medya araçlarını saklayıp, korumak için dizayn edilmiş, özel kasalar DATASAFE ( data kasası – veri saklama kasası) olarak adlandırılır.

Eurosafe Datasafe ürünleri sadece yangın, su basması, deprem v.s. değil, veri depolama ve yedekleme ünitelerinin güvenli kullanımında daha fazla esneklik, verimlilik ve daha düşük maliyetler sunan en gelişmiş data saklama ortamlarıdır.

Bilgilerin yaşam döngüsünün yönetiminin hayati önemi  dijital ortamaların kullanım oranlarının artması ile artmaktadır. İşle ilgili verilerin, başlangıç aşamasından elden çıkarılmasına kadar tüm yaşam  döngüsü boyunca yöneterek depolama ve erişimin en düşük maliyetle en iyi duruma getirilmesi artık iş planlarının bir parçasıdır.

Dağıtılabilen en küçük depolama sunucusundan en geniş veri merkezine kadar olan depolama gereksinimlerinizin karşılanması amacıyla kullanacağınız tüm ünitelerin sağlıklı olarak korunması veri depolama yaklaşımınızı belirleyecektir.

Dijital ortamdaki bilgi, günümüz iş dünyasının en kritik bir bileşenlerindendir. Bulunması ve korunması  gereken bilginin hacmi, her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, bu bilgilerin günün her saatinde erişilebilir olması gerekiyor. Bilgilerinize, her hangi bir sebeple ulaşamamak, artık söz konusu bile olmamaktadır. Üstelik, Bilgi Teknolojilerine (BT) ayrılan bütçelerin azalmasıyla, hayata geçirdiğiniz her sistemin verimli ve uygun maliyetli olması  yaşamsal önem taşıyor. Veri depolama, eskiden, her sunucuya bağlı  bir sabit disk ya da teyp sürücü içeriyor ve doğrudan bağlantılı veri depolama ya da DAS (Direct Attached Storage) olarak biliniyordu. Şimdi, bugünün iş dünyasındaki zorluklarla başa çıkabilmek  için, daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümleri gerekiyor.

Bu yaklaşım ile data kasası kullanımının sunduğu yararlar ise şu şekilde özetlenebilir.

* Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması.

* Kritik uygulamaların, sürekli donanım arızası endişesi  taşımadan çalıştırlması

* Veri yedeklerinin sistem dışında tutulması ile iş saatlerinde sistem performansinda yavaşlama olmamasi

* Verilerin geri yüklenmesi gerektiğinde hedeflenen zaman aralığının içinde, yedeklerin hemen yakınınızdaki data kasasından alınarak bitirilebilmesi.

Data Saklama Kasaları Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aşağıdakiler sizin de ihtiyaciniz ise, data saklama kasaları şirketinize kısa sürede büyük fayda sağlayacaktır.
* Verilerinizi yönetmek ve korumak için gerekli kaynakları azaltmak
* Özellikle teyp yedeklemeleri ve geri yüklemeler için daha gelişmiş saklama ortamına sahip olmak
* Hemen ya da gelecekte veri depolama kapasitesini dilediğiniz kadar artırmak
* Verimsiz ve dağıtık durumdaki veri depolama çözümlerini konsolide etmek
* Farklı donanım üreticilerinden alınan sunucuları, tek bir veri depolama çözümü altında bütünleştirmek bu sayade tek elden bir veri yedekleme merkezi oluşturabilmek.
* Mevcut bilgi teknolojileri  yatırımlarınızın etkinliğini artırmak
* Data yedekleme süresini, daha hızlı bir yedekleme teknolojisi ile kısaltmak.  Sistemlerinizi gereksiz veri hacimleriyle yormamak.

Data Kasalarında saklayabileceğiniz en başlı üniteler disk depolama ve teyp depolama üniteleridir. Bir veri depolama ağında gereksinim duyduğunuz sunucu ve işletim sistemlerinin sayısı, veri depolama ağı çözümünüzün yapısını ve maliyetini belirleyecektir. Bir sunucuyu veri depolama ağı içerisinde boşa çıkarmanın en yaygın ve kanıtlanmış yolu, içersindeki fazla bilgiyi başka birimlere aktarmaktır. Data kasası işletmenizde aktif olarak kullanıldığında en fazla günde iki kez yapacağınız yedekleme sistem performansınızı inanılmaz ölçüde rahatlatacaktır. Bu yöntem aynı zamanda kablolamadan ya da donanım arızasından kaynaklanabilecek ciddi veri kaybı sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırır.  Veri depolama – (data yedekleme)  işlemi ne kadar sıklıkta kullanılırsa, performans o kadar artar.  Diğer Yararları:
* Arıza durumunda karşın sunucunuz erişilemez bile olsa elinizdeki verilere erişim yeteneğinizi korur.
* Daha yüksek verim için, birden fazla sunucunun veri depolama işleminde kullanılmasına gerek kalmaz.
* Sunucu yapısını daha verimli ve esnek kullanmanızı sağlar. Gereksinimleriniz değiştikçe ya da arttıkça kolaylıkla değiştirilebilecek ya da genişletilebilecek, yüksek performanslı ve esnek bir altyapı yaratır.

Veri depolama sistemleri (RAID sistemleri olarak da bilinir) tarafından yapılan disk depolama işleminde veriler, veri depolama sistemi üzerindeki RAID ile yapılandırılan her bir disk sürücüsüne yazdırılır ve böylece, tek tek disk arızalarına karşı korunma sağlanır. Modern bir veri depolama sisteminin tipik yararları şöyledir:

* Yüksek hata toleransı düzeyi

* Kapasite ve performansta esnek büyüme sağlayan modüler yapı

* Farkli işletim sistemleri çalıştıran farklı sunucular için ortak kullanım imkanı     * Verilerinizi bir veri depolama sisteminde konsolide hale getirmek, disk alanı kaynaklarınızın verimini ve erişilebilirliğini artırır.

* Bilgi işletim siteminizinyönetim ve gözlemleme yükünü büyük oranda azaltır.

Teyp depolama işlemi, veri depolama ağlarında her bir sunucunun veri depolama sistemi ile bir teyp yedekleme kütüphanesine verileri kaydetmesiyle sağlanabilir. Bunun anlamı, yerel ağın, bundan böyle yedekleme ve geri yükleme sürecinde verileri taşımak için kullanılmayacağı, böylece yerel ağ üzerindeki hizmetler ve kullanıcılar için performansın artırılacağıdır. Böyle yapılandırılan teyp depolama uygulamaları, yerel ağdan bağımsız (LAN-free) yedekleme çözümü olarak anılır. Faydaları;

* Daha kısa zamanda daha çok bilgi korunabilir.

* Yedekleme sürecinde görülen performans eksikliklerinin çoğunluğu ortadan kalkar.

* Tüm data yedekleme işlemleri, tek bir merkezden yönetilebilir hale gelir.

Görüldüğü gibi veri depolama işlemi dolayısyla depolanan verilerin saklanması, her durumda ulaşılabilir olması işletmeler için sanıldığından daha önemlidir. Sadece acil durumlarda değil, günlük operasyonlarda da data kasası kullanmak bilgilerinizin hem kısa hem de uzun vadeli sağlığı için vazgeçilmezdir. İyi planlanmış, sistematik bir yedekleme anlayışı ve uygun data kasası kullanımı ile verilerinizi sonsuza taşıyacaktır. Eurosafe, DataSafe data kasası modelleri ile işletmenize dünya standartlarında en iyi ürünleri sunar.

Related posts:

  1. DT 2200 DATA KASASI
  2. DS1530 DATA KASASI
  3. Datasafe DT2130 Data Saklama Kasası
  4. Datasafe DT2300 Sertifikalı Data Kasası