Para Kasası

Para Kasası Nedir ?

Para kasaları genel anlamıyla değerli eşyalarımızı korumak için kullandığımız sağlam kutulardır. Sadece para saklamak için kullandığımız çelik kasalara ise “nakit para kasası” adını veririz. Para kasası kullanılan kilit cinsine göre; manuel (mekanik kilit ve anahtarlı), yarı elektronik (dijital şifreli), ve tam elektronik (otomatik) olarak sınıflandırılabilir. Tam elektronik olanlar ise motorlu ve programlanabilir bilgisayar kontrollü olarak kendi aralarında ayrılırlar.

Elektronik para kasası, üzerinde şifreli,  kartlı, kredi kartlı, proxmity kartlı, uzaktan kumandalı, parmak izi veya göz retinası gibi kullanıcı tanıma sistemleri yer alır. Bu sistemler kullanım sıklığı ve kolaylığı açısından gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlenmektedir.

Çelik para kasaları için güvenlik standartları , uluslararası kurallarla belirlenmiştir. Kasanın çelik kalınlığı, ağırlığı, boyutu, kapak kalınlığı gibi subjektif değerler yerine, kasa modellerinin hırsızlık ve yangına karşı dayanımları belli standartlara göre sınıflandırılır. BU uluslararası standartlara uygunluğu, yetkili sertifika kuruluşlarınca denetlenen ürünler, ve bu ürünlerin üretildiği fabrikalar, özelliklerine göre, uluslararası çelik kasa sertifikalarını almaya hak kazanırlar. Daha açık bir ifadeyle, örneğin, “içi beton dolu, çelik kalınlığı 1 cm, kilit önü özel koruma, 1 ton ağırlık” gibi ifadeler, bir çelik kasa için tek başlarına hiç bir güvence taşımaz. Çünkü çok ağır üretilmiş, ya da çelik kalınlığı çok fazla olan bir kasanın, kilit mekanizması o kadar standart dışı olabilir, ya da menteşe sisteminde öyle bir hata yapılmış olabilir  ki , kasayı açmak için taşımak ya da delmek bile gerekmeyebilir.

Para kasaları için hırsızlık ve yangına karşı dayanımlarına güvenebilmelerinin tek yolu, kasanın sahip olduğu standart ve bu üretim kalitesini garanti eden , Sertifika kuruluşudur. ECB.S, SP ya da UL gibi dünya çapında kuruluşlar,  çelik para kasası standartlarına uygunluğunu onaylanıp , modellere sertifika vererek, dünya çapında bir güvenlik standardizasyonu oluşturlar.

Örneğin, ECB.S EN1143-1 Grade 1 sertifikasına sahip bir çelik kasanın güvenlik gücü, tüm dünyada aynıdır. Bu sertifikaya sahip bir para kasası, çeliği, ağırlığı, kilit özellikleri ile bir bütün olarak, bu güvenlik şartlarını sağlıyor demektir. Çelik kasa kullanıcısının, kalınlık, iç doldu, kilit önü arkası vs gibi afaki parametrelerle uğraşmasına gerek yoktur.

Ev ve Ofisler için çelik para kasaları, kullanım amaçlarına, kilitleme sistemi özelliklerine ve yangın, hırsızlık dayanım güçlerine göre aşağıdaki temel kategorilerde sınıflandırılırlar.

Related posts:

  1. ES550 Eurosafe Para Kasası